Miskantai: auginimas, sodinimas, priežiūra, nauda

  • Miskantai: auginimas, sodinimas, priežiūra, nauda

    Miskantai– tai elegantiški, dekoratyvūs daugiamečiai žoliniai augalai, kurie puikiai papuošia tiek modernius, tiek natūralaus stiliaus sodus. Koks gi būtų ruduo be smilginių augalų, o ypač be miskantų? Jie žavi savo grakščiomis lapų formomis, spalvingomis puriomis varpomis, kai kurie stebina aukščiu, apimtimi bei universalumu pritaikant apželdinime. Taigi, kaip šiuos augalus tinkamai sodinti, prižiūrėti ir kokią naudą jie gali suteikti?

    Miskantų auginimo ypatumai

    Miskantų auginimas vis labiau populiarėja mūsų krašte, jie derinami didelių ir net visai mažų sodų kompozicijose, didžiulėse miestų erdvėse, parkuose. Miskantai į kraštovaizdį įneša apimties, judesio ir dinamikos, ypač tai jaučiama rudens ir žiemos sezonais. Vasarą, kol miskantai nežydi, jie suteikia banguojantį žalios lapų masės foną kitiems augalams, rudeniop pasidabina sidabrinėmis, raudonomis, gelsvomis šluotelėmis, o kai kurių veislių lapija sužimba neregėto grožio rudeniškomis spalvomis. Žiemai miskantų nereikėtų nupjauti, nes jie išlaiko formą iki pat pavasario ir žiemiškam baltam, o kartais net juodam kraštovaizdžiui suteikia įspūdingų reginių.
    Įsigyjant miskantų reikėtų atkreipti dėmesį į jų aprašymus, o ypatingai aukščius, kai kurie gali užaugti 3 metrų aukščio, o kai kurie vos 30 cm., tai labai svarbu renkantis augalą ir planuojant jo funkcinę paskirtį, derinimą su kitais augalais. Be aukščio, reikėtų atkreipti dėmesį į tai kokios formos jums norisi: statmenai augančių, išlinkusių, piltuvėlio formos, svyrančių... Būna lapai žemai, o šluotelės iškilusios gerokai virš lapų, o būna lapai kyla aukštai, šluotelės išlindusios vos vos virš lapų, o kai kurios veislės pas mus net nežydi, pvz. 'Gracillimus', 'Giganteus', 'Gold Bar', 'Variegatus', 'Little Giraffe', 'Strictus', 'Cabaret'.


    Kaip sodinti miskantus

    Miskantams svarbu parinkti tinkamą vietą želdyne pagal formą, aukštį, faktūras. Geriausiai tinka saulėta arba pusiau pavėsinga vieta. Pasodinus pavėsingoje vietoje žydėjimo pradžia gali būti kiek vėlyvesnė nei augančių saulėtoje vietoje. Miskantai mėgsta derlingą, gerai drenuojamą dirvožemį, tačiau prisitaiko ir prie prastesnių augimo sąlygų, tik gali būti kiek žemesni, smulkesni nei būdinga veislei.

    -Miskantus dauginti reikia pavasarį, kol žali ūgliai neišlindę, nes atauga iš miegančių pumpurų.

    -Norint perkelti į kitą vietą visą kerą, patariama tai atlikti pavasarį, bent jau iki vasaros pusės.

    -Nusipirkus augalą vazone galima sodinti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, šaknynas vazone būna susiformavęs, todėl augalas jokio streso nepatiria.

    Pasodinus būtina gausiai palaistyti, jei karšta ir sausa, pirmais metais po pasodinimo reikalingas ilgesnis laistymas.


    SVARBU ŽINOTI, jog pasodinus jauną miskantą pirmais metais tikrojo vaizdo neišvysite, pats grožis pasirodys nuo antrų-trečių metų.


    Miskantų priežiūra

    -Pirmaisiais metais po pasodinimo miskantai reikalauja reguliaraus laistymo, kol šaknys tinkamai įsitvirtins. Vėliau jie tampa atsparūs sausroms ir laistymas nebūtinas.

    -Pavasarį patariama patręšti pavasarinėmis trąšomis, kurios paskatins augalų augimą ir vešlumą. Vėliau trąšomis nepiktnaudžiauti, nes pertręšti miskantai per daug išbujoja, neišlaiko svorio ir gali išsivartyti.

    -Ankstyvą pavasarį, dar neprasidėjus aktyviam augimui, reikia nukirpti praėjusio sezono visą antžeminę dalį. Kerpama sodo žirklėmis, sekatoriais, paliekant 3-10 cm stiebelius virš žemės.

    -Nors dauguma miskantų yra atsparūs šalčiams, jauni augalai gali būti mulčiuojami, kad šaknys būtų apsaugotos nuo stiprių šalčių. Geriausia apsauga žiemą yra nenukirpti miskantų rudenį, taip jie ne tik papuoš erdves žiemą, bet ir apsisaugos nuo iššalimo.


    Miskantų nauda

    -Dekoratyvumas

    Žemaūgiai miskantai tinka alpinariumams, puikiai įsitaiso tarp kitų žemaūgių gėlių. Aukšti miskantai puikiai tinka gyvatvorėms ar kaip akcentiniai augalai. Jie dera su kitais žydinčiais augalais, kartu kuria spalvingą ir gyvą kompoziciją.

    -Funkcionalumas

    Miskantais galima atsitverti nuo kaimynų akių, susikurti privatumą savo kieme, sodinant eilėmis atskiriamos sklypo zonos, kuriami atskiri sodo kambariai, tinkamai parinktos veislės puikiai atlieka įrėminimo funkciją, pvz. tolimesnio peizažo įrėminimą. Aukštesni miskantai sukuria pavėsį karštą vasaros dieną ne taip saulę mėgstantiems augalams, o gal ir jūs patys įsitaisysite patogų krėslą šalia ir mėgausitės romantišku pavėsiu?

    -Miskantų mulčas, o kodėl gi ne?

    Pavasarį, kai nupjaunama antžeminė miskantų dalis, iškyla klausimas, o kur dėti visus stiebus? Jei vienas miskantas, problemos gal ir nekyla, bet jei jų yra daug... Kompostavimas, ypač stambesnių stiebų, užtrunka, todėl alternatyva pasidaryti mulčo gėlynams! Stiebus smulkinti galima sodo žirklėmis, sekatoriu, žoliapjove, šakų smulkintuvu, žiūrėkite ką turite iš įrankių ir bandykite. Susmulkintais stiebais galima mulčiuoti visus gėlynus, daržą, pomedžius, takus, nors... takus galite pabandyti iškloti nesmulkintais miskantų stiebais: visai gražu, neauga žolės, o anksti pavasarį, kai dar šlapia, tokiais išklotais takais vaikščioti tikras malonumas.

    -Aplinkos gerinimas

    Miskantai, ypač didesni, turi daug žalios masės, todėl sugeria anglies dvideginį ir padeda gerinti oro kokybę.

    -Ekologiškumas

    Miskantai nereikalauja daug priežiūros, be to vienoje vietoje gali augti daug metų, todėl yra tvarus pasirinkimas ekologiniams, ilgaamžiams sodams.

     

    Miskantai – universalūs ir išraiškingi augalai, galintys papuošti bet kurį želdyną. Tinkamai pasodinti ir prižiūrėti jie džugins savo grožių daugelį metų, o jų pritaikymo galimybės leis džiaugtis ne tik estetika, bet ir praktine nauda.
     

  • Prenumeruok ir gauk gerų pasiūlymų

    Sekite mus socialiniuose tinkluose: