Pirmosios daugiametės pavasario gėlės, jų pavadinimai: kas pavasarį anksčiausiai džiugina žaluma ar net žiedais?

  • Pirmosios daugiametės pavasario gėlės, jų pavadinimai: kas pavasarį anksčiausiai džiugina žaluma ar net žiedais?

    Kasmet artėjant pavasariui pradedame galvoti apie savo gėlynus: kas juose žydės, kaip juos pagražinti, kuom papildyti, o ko gero didžiausią rūpestį kelia pavasaris, kai atrodo viskas nupjauta ir lieka juoda žemė. Kad taip neatsitiktų, vertėtų pagalvoti kokių pavasario gėlių pasodinti gėlyne, kad jos išlaikytų formą per žiemą, arba bent jau atželtų nuo ankstyvo pavasario.

    Pavasario gėlių pavadinimus suskirstyčiau į dvi grupes:

    1. Visžalės daugiametės gėlės, kurios išlaiko kero formą per žiemą, o pavasarį prašosi tik lengvo pakirpimo, pašukavimo ar papešiojimo.

    2. Ankstyvos pavasario gėlės, kurios vos tik pašvietus saulutei, pradeda intensyvią vegetaciją,- greitu tempu lenda iš žemės ir užpildo tuščias gėlynų erdves pakankamai anksti pavasarį.

    Visžalės daugiametės gėlės

    Gvaizdės ankstyvos pavasario gėlės. Per žiemą pūpso žali kupstai, pavasarį spalva suintensyvėja, o gegužės gale pražysta. Tai žemi augalai, todėl labai tinka alpinariumams, apvadams.

    Acenos. Tai žemi, kiliminiai augalai. Per žiemą išsilaiko gražus smulkių lapelių kilimas. Pavasarį reikia tik prašukuoti apdžiūvusius lapelius. Tinka alpinariumams, gražiai atrodo tarp akmenų, tinka sodinti daliniame pavėsyje.

    Čiobreliai. Žalių ar margų lapelių (priklauso nuo veislės) kilimas puikuojasi per žiemą.

    Gvazdikai. Dauguma veislių žiemoja išlaikydamos žalių, pilkų, žaliai pilkų lapų kupstus.

    Eraičinai. Puikiai žiemoja gražiais kereliais, pavasarį jų kirpti nerekomenduoju, reikėtų tik apipešioti, taip jie gražiau, be jokios griežtos kirpimo linijos atauga ir nuo ankstyvo pavasario puošia gėlynus.

    Mėlitai. Įspūdingi pavasario varpiniai augalai, kurie labai anksti leidžia šluoteles ir jau kartu su tulpių žydėjimu pasiekia savo grožį. Žiemai kirpti nereikia, bet pavasarį reikėtų nepavėluoti iššukuoti apdžiūvusius lapus, kol dar nesusiformavusios varpos.

    Kelerijos. Žiemoja pilkai žali kereliai, pavasarį reikia tik apipešioti.

    Viksvos. Dauguma viksvų žiemoja taip, kaip atrodė vasarą, kai kurios gali pakeisti spalvą, bet yra ir tokių, kurios išlaiko tą pačią spalvą, kaip buvo šiltuoju sezonu. Kaip elgtis pavasarį, reikėtų nuspręsti pažiūrėjus, kaip augalas atrodo. Kai kurioms reikia tik apipešioti nudžiūvusius lapus, o kitoms reikėtų šiek tiek pakirpti galus, geriausia tai padaryti sukėlus visus lapus į viršų.

    Ašuotės. Lengvai šiūruoja visą žiemą, pavasari galima šiek tiek pakirpti arba tik apipešioti.

    Šluotsmilgės. Šias gražuoles kirpti reikia kasmet palei žemę, paliekant apie 5 cm aukščio stiebus. Jei šluotsmilges nukirpsite rudenį, jos labai greit atželia ir formuoja kupstą, taigi žiemą žemė nebus plika, o jei nukirpsite tik pavasarį,– atsitiks lygiai taip pat,– atžels ypatingai greitai. Vien dėl šios savybės, drįstu šį augalą priskirti prie augalų, dekoratyvių visą sezoną.

    Vaisginos. Šie kiliminiai augalai auga tankiu lapų kilimu, kurie visais metais išlaiko spalvą ir formą. Puikus augalas, alpinariumams, šlaitams apželdinti.

    Bergenijos. Sultingi lapai išsilaiko per žiemą, pavasarį reikia nukirpti negražius, nurudavusius lapus ir augalas vėl veša.

    Jukos. Dažniausiai jos žiemoja išdidžiai iškėlusios kardiškus lapus. Retai, bet būna tokių žiemų, kad lapai nuruduoja ir pavasarį tenka juos beveik visus pašalinti, kad išaugtų nauji. Tai priklauso nuo žiemos, kiek sniego, šalčio, atodrėkių tenka pernešti.

    Alūnės. Tai tikros viso sezono karalienės, nes jos išlaiko formą ir net spalvą, kokia būdinga tai veislei, net ir šaltuoju laikotarpiu. Pavasarį pašalinami tik negražūs šoniniai lapai.

    Penstemonai. Dauguma šios gėlės veislių per žiemą išlaiko lapų kupstus, kurie pagal veislę būna žali arba bordo spalvos. Pavasarį nieko daryti nereikia, nebent nupešti vieną kitą nudžiūvusį lapelį.

    Eleborai. Kaip jau žinote jie ne tik išsilaiko gražūs, bet net sugeba žydėti iš po sniego žiemą.

    Žiognagės. Žiognagių lapeliai žaliuoja per žiemą, o ankstyvą pavasarį dar labiau sužaliuoja ir pasipuošia žiedais.

    Ankstyvos pavasario gėlės

    Iš pačių ankstyviausių gėlių pavasarį paminėtinos katžolės, kraujalakės, krūnelės, lendrūnai, notros, pašiaušėliai, rodiolės, snapučiai. Šios gėlės numeta arba reikia nukirpti lapus iki pat žemės. Pavasarį, vos tik intensyviau pašviečia saulė, šie augalai pradeda ankstyvą vegetaciją ir sparčiai stiebiasi į viršų. Kol kiti augalai tik įsibėgėja, šie jau atrodo puikiai, ar net su žiedais.

    Čia tikrai neišvardintos visos pavasario gėlės, jų tikrai yra daugiau, kai kuriu net rūšių skirtingos veislės gali būti labai ankstyvos ar net žaliuoti per žiemą. Perkant augalus, pasidomėkite jų aprašymais, o jei kyla klausimų, būtinai susisiekite.
     

  • Prenumeruok ir gauk gerų pasiūlymų

    Sekite mus socialiniuose tinkluose: