Lauko juka: pluoštinės jukos auginimas ir priežiūra

  • Lauko juka: pluoštinės jukos auginimas ir priežiūra

    Pasaulyje priskaičiuojama apie 40 rūšių jukų, bet daug jų yra šiltų kraštų gyventojos, todėl ne visos gali augti ir žiemoti pas mus lauke. Viena iš puikiai žiemojančių jukų mūsų krašte yra pluoštinė juka (lot. Yucca filamentosa), apie ją ir noriu papasakoti plačiau.
    Pluoštinė juka nuostabi savo kardiškais, melsvai žaliais lapais, kurie yra visžaliai, todėl gėlynus puošia tiek vasarą, tiek žiemą. Kone labiausiai žavimasi jukomis, kai jos pradeda savo ypatingą žydėjimą. Žiedynai iškyla ant storų 1,5-2m aukščio kotų, daug baltų, varpelio formos žiedų susitelkia į didžiules kekes ir traukia praeivių dėmesį.
     

    Pluoštinės jukos auginimas ir priežiūra

    Pluoštinės jukos mėgsta saulėtas vietas ir neužmirkstantį, gerai drenuojamą dirvožemį, todėl parinkite šioms karalienėms pačią sausiausią ir labiausiai saulės apšviečiamą vietą savo sodyboje. Jukos lapai yra visžaliai, todėl nesugalvokite nukirpti, pavasarį galima nukirpti tik negražius, padžiūvusius jukų lapus, o gražius palikti augti toliau. Po žydėjimo, žiedynų stiebus nukirpti iki stiebo apačios. Tręšti galima kaip ir visus augalus, bet tai skurdesnių dirvožemių augalas, todėl nieko tokio, jei kartais tai padaryti ir pamiršite.

    Pluoštinės jukos paruošimas žiemai

    Pluoštinės jukos žiemoja lauke, NEDENGTOS. Mano auginamos pluoštinės jukos visada žiemoja lauke, be jokio specialaus paruošimo, palieku jas žiemoti taip, kaip vasarojo. Pridengimas jukai gali net pakenkti: augalas gali sušusti ir žūti. Svarbiausia sąlyga žiemai, kad neužmirktų, todėl prieš sodinant reikėtų gerai apgalvoti jukos sodinimo vietą, kad tai būtų sausa, gerai drenuojama vieta.

    Kada žydi pluoštinė juka?

    Pluoštinės jukos žydi vasaros viduryje, liepos-rugpjūčio mėnesiais. Verta paminėti, jog žiedais jukos nudžiugina augalo 3- 5-ais gyvenimo metais. Jaunos jukos nežydi, žiedynus pradeda formuoti senesni augalai, todėl perkant reikėtų atkreipti į tai dėmesį, kokio amžiaus yra augalas ir kiek esate pasiruošę laukti žiedų. Jukos amžių galima nusakyti pagal skrotelės storį, kuo storesnis, tuo juka vyresnė ir didesnė tikimybė netrukus sulaukti žydėjimo. Amžius nusakomas ir pažiūrėjus į jukos lapus, vyresnės jukos lapai tarsi atpleišoja, pasipuošia tarsi smulkiais siūliukais, tai irgi rodo, jog juka pakankamai subrendusi ir netrukus sužydės.

    Pluoštinės jukos pritaikymas gėlynuose

    Jukos gana egzotiniai augalai, todėl puikiai tinka norint sukurti egzotinę aplinką mūsų klimato zonoje. Dėl mėgstamos saulės ir sauso dirvožemio sodinamos alpinariumuose, tarp akmenų. Populiaru sodinti suprojektuotose atraminėse sienutėse, kur sukurtos erdvės želdiniams šalia terasos. Jukos įspūdingai atrodo pasodintos po vieną, bet jei jų daug, įspūdis dar didesnis. Komponuojamos gėlynuose su kitais augalais, tik nereikėtų jų per daug užgožti, nes norint atskleisti jų grožį, reikėtų jukoms palikti daugiau erdvės.
     

  • Prenumeruok ir gauk gerų pasiūlymų

    Sekite mus socialiniuose tinkluose: