TOP 5: Daugiametės ilgai žydinčios gėlės, kurios žydi nuo pavasario iki rudens šalnų
-
Kuriant daugiamečių gėlių gėlynus siekiame spalvų, žiedų, faktūrų darnos nuo pat ankstyvo pavasario iki pat kito ankstyvo pavasario, todėl svarbu pasirinkti tokius augalus, kurie tam tikru sezonu išryškėtų ir puoštų gėlynus. Bet šiandien ne apie tai... šiandien noriu pristatyti 5 daugiametes gėles žydinčias visą vasarą, pavasarį ir net rudenį. Ir tikrai taip, nedaug, bet tokių ilgai žydinčių gėlių yra! Šios penkios ‘‘karalienės‘‘ žydi nuo pat pavasario iki pat šalnų. Jas privaloma sodinti, juk jei nepataikytumėte su prasikeičiančiais kitų augalų žydėjimais, – šios daugiametės žydės ir nepaliks jūsų gėlyno be žiedų.
P.S. Šį straipsnį rašau remdamasi savo patirtimi iš kelerių metų stebėjimų savo turimuose augynuose.
Taigi, kas šios tiek ilgai žydinčios daugiametės gėlės? Pristatau kiekvieną iš jų:
Katžolės nusipelno visų mano komplimentų ne tik dėl ilgo žydėjimo, bet ir dėl savo nereiklumo augimo sąlygoms. Visos katžolės puikiai auga nederlinguose dirvožemiuose, galima sakyti jog joms tinka tiek nederlingas priesmėlis tiek molingesnis dirvožemis, be galo pakantus augalas sausroms, žiemoja puikiai. Nemėgsta per daug pavėsio bei užmirkimo.
Katžolių vegetacija prasideda vos tik pajaučiama pavasariškos šilumos banga, jos greitai atželia ir formuoja dailų, žalią lapų kerą, kuris jau nuo gegužės apsipila smulkių violetinių žiedelių žiedynais. Žydi iki pat šalnų gausiai, per vasarą nepatingėkite nukirpti nužydėjusių šakų, taip tik paskatinsite gausesnį žydėjimą, o gal ir paformuosite kerą. Rudenį šalnos žiedus pakanda, bet šakelių kupstas išlaiko formą, todėl jūsų pasirinkimas ir skonio reikalas ar paliksite pūpsoti žiemai, ar nukirpsite. Kirpti katžoles reikia iki pat žemės rudenį arba anksti pavasarį.Iš mano turimų, būtent skydelinė kraujažolė pilkais lapais ir geltonais žiedynais pasižymi ypatingai ilgu žydėjimu. Pirmus žiedynus sukrauna jau gegužės mėnesį ir nesustodama vis krauna naujus iki pat šalnų. Šios kraujažolės pasižymi kero kompaktiškumu, niekada neišvirsta, nereikalauja jokios priežiūros, nebent senų žiedynų nukirpimo. Idealus ilgai žydintis augalas tinkantis sodinti į vazonus, komponuojant kompozicijas su kitais augalais
Ne visos kraujažolės yra ilgai žydinčios, kitos jų veislės žydi tik apie mėnesį.Gvaizdės pajūrinės labai nereiklūs daugiamečiai augalai, auga dailiais kupsteliais, kurie žaliuoja ir žiemos metu. Gvaizdės nereiklios dirvožemiui, mėgsta saulę, gali būti sodinamos alpinariumuose, vazonuose, gėlynų pakraščiuose. Kai kurios gvaizdžių veislės stebina ypatingai ilgu žydėjimu nuo pat gegužės iki pat šalnų: iš mano auginamų ilgiausiai žydinčios baltais žiedais gvaizdės ‘ALBA‘, tamsiais lapeliais ir itin ryškiais rožiniais žiedais ‘VESUVIUS‘, žalsvai gelsvo kerelio, bei švelnios rožinės spalvos žiedų savininkė gvaizdė ‘NIFTY THRIFTY', bei ypatingo grožio, gausiai žydinti gvaizdė ‘SPLENDENS‘. Šios gvaizdės džiugins ilgu, nesustojančiu žydėjimu visą sezoną.
Šie gvazdikai taip pat žydi nuo gegužės iki pat šalnų. Jų žiedynai iškilę ant gana ilgo apie 30 cm stiebo yra ryškios spalvos, tačiau nedideli, žydėjimas nėra gausus, todėl pasižymi itin subtilia elegancija. Šie gvazdikai mėgsta pakankamai sausą dirvožemį, saulėtas vietas, kaip ir dauguma augalų nemėgsta užmirkimo. Tinka tiek gėlynuose, tiek sodinti į vazonus.
5. Žiognagė raudonžiedė Lot. Geum coccineum b.p.Įprastai žiognagės vadinamos pavasario augalais, kurios sužydi pavasarį, o vėliau lieka tik žali lapai, bet būtent ši mano auginama žiognagė raudonžiedė (lot. Geum coccineum b.p.) žydi nuo gegužės iki šalnų. Žydi ryškiai oranžiniais, purėtais žiedais, pradžioje sužysta gana gausiai, vėliau žydėjimas nėra itin gausus, labiau pavieniais žiedais, todėl ryški spalva neįkyri per visą sezoną. Kaip ir visos žiognagės mėgsta šiek tiek drėgnesnį dirvožemį, gal net pusiau pavėsį karštos vasaros metu.